Милијардерот Сергеј Брин го продава целиот свој удел во „Тесла“ откога дозна дека жена му го изневери со Илон Маск

Милијардерот со руско потекло и ко-основач на Гугл, Сергеј Брин, нареди продажба на неговите акции во компаниите на Илон Маск, откако во јавноста се појави информација дека неговата сопруга имала афера со главниот извршен директор на Тесла.

dobivaj vesti na viber

„Њујорк Бизнис Дејли“ пренесува дека не може да се одреди вредноста на сопственичкиот удел на Брин во компаниите на Маск, ниту дали веќе е извршена некаква продажба.

Наводната афера меѓу Маск и сопругата на Брин стави крај на долгогодишното пријателство меѓу двајцата бизнисмени, додава WSJ, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

Според WSJ, Брин финансиски му помага на Маск од 2008 година, кога Тесла беше во неволја за време на финансиската криза, а во 2015 година, Маск му подари на Брин еден од првите целосно електрични теренци на Тесла. Маск, најбогатиот човек на планетата, негираше дека имал афера со сопругата на Брин, Никол Шанахан, отфрлајќи ги шпекулациите како тотална глупост и тврдејќи на Твитер дека немал секс со векови. Врската наводно се случила минатиот декември, а Брин поднела барање за развод во јануари, објави WSJ. Богатството на Маск се проценува на 240 милијарди долари, додека Сергеј Брин е на осмото место со 95 милијарди долари, според индексот на милијардери „Блумберг“.

Scroll to Top