Обвинителството го повлече обвинението портив Роман Полански за сексуален напад

By

Осумдесет и четиригодишниот режисер и оскаровец Роман Полански се извлече од обвинението за сексуално малтретирање кога истото тоа обвинителството на Лос Анџелес се одлучи да ги запре процесите против него.

dobivaj vesti na viber

Актерот беше обвинет за сексуален напад врз жена, кој наводно го направил во 1975 година кога жртвата имала само 10 години.

Тужбата била поднесена во октомври минатата година, но е отфрлена поради застареност на случајот.

Адвокатот на Полански тврди дека обвинувањата се невистинити.

Актерот живее во доброволен егзил во Франција уште од 1978 година и таму го чека изрекувањето на казната за случај со сексуален напад врз друга малолетничка.

Ќе ви се допадне