Оперскиот пејач Пласидо Доминго обвинет за трговија со луѓе

By

Иконата на светската оперска сцена Пласидо Доминго обвинет е дека е поврзан со аргентинска криминална група која се занимава со трговија со луѓе. Полицијата почнала да врши рации минатата недела, при што биле уапсени 19 лица.

dobivaj vesti na viber

Обвинителите тврдат дека познатиот оперски пејач е дел од криминална група бидејќи има аудиоснимки, објавени од различни телевизиски станици, на кои се слуша гласот на Пласидо како планира планови со другите членови на групата. Снимките се добиени со прислушување, а јавноста сè уште не знае кога се снимени. Контекстот на снимката која беше објавена во јавноста не е познат.

На снимките се гледа лицето, за кое обвинителите велат дека е Пласидо, како разговара со жената Менди, која е задолжена за договарање на сексуалните средби. Пласидо дури напоменува дека по вечерата ќе дојде во посебна соба со девојката со која треба да има секс бидејќи неговите агенти се на истиот кат од хотелот.

Во друга снимка, Менди може да се слушне како бара од водачот на криминалната активност Хуан Перковиц да го прослави нејзиниот успех, односно да прави планови со маж кој го нарекува Пласидо.

Пласидо Доминго неколку пати беше во центарот на вниманието поради сексуална злоупотреба. Од 2019 година, дури дваесет девојки излегоа во јавноста со тужби против пејачката.
Ќе ви се допадне