Пејачот на групата „Рамштајн“ ослободен од обвиненијата за сексуален напад

Обвинителите во Германија ја прекинаа истрагата против пејачот на „Рамштајн“, Тил Линдеман. Имено, пејачот беше обвинет за недолично однесување и сексуално вознемирување, но Дојче веле сега пренесува дека истражителите не успеале да соберат никакви докази за да ги поткрепат тие обвинувања.

Според Loudersound.com, обвинувањата против Линдеман најпрво се појавија во објава на интернет на обожавателка по име Шелби Лин, која тврдеше дека нејзините пијалоци биле преполни со лекови за силување за време на официјалната забава пред концертот во Литванија на 22 мај. По споменатата забава таа повраќала и имала модринки, а на средбата со Линдеман ги одбила неговите аванси.

– Би сакала повторно да појаснам. Тил не ме допре. Тој прифати дека не сакам да имам секс со него. Никогаш не тврдев дека ме силувал, додала Лин на Твитер и покрај првичните негодувања и обвинувања.

Бендот брзо издаде соопштение во кое ги негираше наводите, но следеа повеќе извештаи од други обожаватели на „Рамштајн“, кои тврдеа дека обожавателите кои присуствуваа на емисиите во живо редовно биле извлекувани од публиката. Понатаму, некој од кругот на луѓе блиски до бендот знаел како да ги запознае со Линдеман, а во неколку наврати се споменувало дека некои од обожавателките биле дрогирани.

Тие, исто така, ја напуштија истрагата против Алена Макеева, поранешна членка на раководството на „Рамштајн“, која ги канила девојките на забави каде ќе се сретнат со Линдеман, откако биле пронајдени недоволно докази дека таа учествувала во криминални активности.

Во јуни, обвинителите во Литванија објавија дека нема да отворат истрага за обвинувањата на Лин, а сега и германските власти одлучија да го сторат тоа бидејќи не можеа да ги соберат изјавите на наводните жртви и не најдоа докази дека Линдеман навистина извршил злосторствата со помош на дрога.

Scroll to Top