Почина актерот од филмот „Сам дома 3“

Актерот Лени Фон Долен, еден од негативците во филмот „Сам дома 3“, почина на 5 јули на 63-годишна возраст, потврди неговиот агент за Variety.

„Актерот почина во четвртокот во својот дом во Лос Анџелес по долго боледување“, изјави агентот Стивен Волф.

Сестрата на Лени, Кетрин фон Долен, се прости од својот брат на Фејсбук:

“Светот изгуби прекрасен човек на 5-ти јули. Брат ми Лен беше страствен за сè и секого. Тој секогаш водеше се, без разлика дали тоа беше возбудлив разговор, уметничка креација или патување на нови места. Тој сакаше да ги насмее сите. Сега продолжува со своето духовно патување“, додаде Кетрин.

Покрај улогата во филмот „Сам дома 3“, Лени е познат и по улогите во Твин Пикс, потоа во филмовите „Electric Dreams“, „Tollpooth“, „Bird of Prey“, „One Good Turn“, како и во сериите „Miami Vice“, „The Equalizer“, „Walker Texas Ranger“, „Red Dwarf“, „The Pretender“ и многу други.

Scroll to Top