Почина италијанската глумица Дарија Николоди

By

 

Познатата италијанска глумица и сценаристка Дарија Николоди почина на 70 години. Трагичната вест ја потврдија нејзината ќерка, глумицата Асија Арџенто, на „Инстаграм“.

Николди е позната по заедничкото сценарио со својот сопруг, режисерот Дарио Арџенто, за филмот „Суспирија“ од 1977 година.

Двојката се раздели во 1985 година, а во меѓувреме Дарија глумеше во неколку негови филмови, како што се „Длабка црвена“, „Инферно“, „Феномен“, „Опера“ и други.

Покрај Асија, Дарија има уште една ќерка, Ана, која ја добила од бракот со скулпторот Марио Сероли. Дарија актерската кариера ја заврши во 2009 година.

 

Ќе ви се допадне

Kemono Jihen Episode 1 at Crunchyroll premium crunchyroll free

Wonder Egg Priority (https://animeplanet.cc/m/Pnk3) Episode 1 at website https://animeplanet.cc anime planet shippuden