Принцот Џорџ првпат на Вимблдон, навиваше за Новак Ѓоковиќ

Најстарото дете на војводата и војвотката од Кембриџ, принцот Џорџ првпат беше на Вилмблдон. Заедно со неговите родители седеше во кралската кутија на Централниот терен. Џорџ првпат е на ова тениско натпреварување за да го гледа Ѓоковиќ како се соочува со Ник Киргиос во финалето во сингл за мажи.

Неговиот татко рече дека осумгодишниот Џорџ му дава поддршка на Новак Ѓоковиќ да го освои турнирот. Пред тоа, членовите на кралското семејство ги поздравуваа момчињата и девојчињата и другиот персонал на Вимблдон во зградата Милениум.

Принцот Џорџ беше прашан и кого ќе поддржи и изгледаше премногу срамежливо да одговори па војводата од Кембриџ го погледна и му шепна: „Ѓоковиќ“, пред да додаде: „Ќе видиме колку ќе трае. Тој ќе го поддржи победникот“.

Војводата, првпат беше на Вимблдон како деветгодишно дете во 1991 година, пред присутните зборуваше за моќниот сервис на Киргиос и искуството на Ѓоковиќ во играњето финалиња на Грен слем.


Scroll to Top