Принцот Вилијам со емотивно писмо се обрати до добитниците на наградата „Дијана“: Мајка ми ќе гордеење со вас

By

Принцот Вилијам, по повод одбележување на 61. роденден на својата мајка, се обрати преку писмо до добитниците на наградата „Дијана“. Инаку, кралството им ја доделува оваа награда на млади на возраст од 9 до 25 години за нивната социјална акција и хуманитарна работа.

dobivaj vesti na viber

Во обраќањето до победниците Вилијам сите ги нарече инспирација.

„Честитки за добивањето на наградата ‘Дијана’. Вие сте дел од инспиративната генерација млади луѓе што го менуваат светот преку вашите постапки и јас многу ви се восхитувам. Вашите приказни се извонредни. Многумина од вас се соочуваат со огромни предизвици во овие тешки времиња, но сепак неуморно ги уривате бариерите за да создадете подобра иднина за сите нас. Вие навистина сте олицетворение на наследството на мајка ми и знам дека таа би била толку горда на сите вас. Верувам дека нема подобар начин да се прослават нејзиниот живот и работата отколку преку препознавање неверојатни луѓе, кои посветуваат толку многу време и напор за да им помогнат на другите“, напиша тој во писмото.

И Вилијам и брат ми, принцот Хари, ја поддржуваат наградата „Дијана“, која е единствената добротворна организација што го носи името на мајка им. Во август се одбележува уште една потресна годишнина – 25 години од смртта на принцезата Дијана, која животот го загуби во сообраќајната несреќа во Париз на 31 август 1997 година.

Ќе ви се допадне