Шакира поради затајување данок може да заврши во затвор

By

Колумбиската поп-sвезда Шакира би можела да заврши во затвор поради затајување на данок, пренесуваат светските медиуми. Таа би можела да се најде на обвинителна клупа затоа што не платила 14,5 милиони евра данок во Шпанија во периодот меѓу 2012 и 2014 година.

Од државното обвинителство ја обвинуваат дека не плаќала данок додека живеела во Шпанија, повеќе од 183 дена. Доколку не се постигне вонсудска спогодба, таа би можела да се најде во затвор, пренесува „Ла Вангуардија“.

Пејачката негира дека направила било каква даночна измама. Таа се брани дека во тој период била даночен обврзник на Бахамите, а не на Шпанија, и дека само повремено патувала во Шпанија. За потсетување, Шакира е во врска со фудбалерот на Барселона Жерар Пике.

Двајцата имаат две деца, а пејачката тврди дека официјално во Шпанија живее од 2015 година.

 

Ќе ви се допадне

AnimeKisa: Free! Movie 3: Road to the World - Yume anime episode Full online free at https://animekisa.in anime sites

AnimeTV: Big Fish & Begonia anime episode Full online free at https://animetv.cc hunter x hunter anime tv

AniWatch: The☆Ultraman anime episode 50 online free at https://aniwatch.pro dubbed anime

ANIMEFLIX: Violet Evergarden: Kitto "Ai" wo Shiru Hi ga Kuru no Darou anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix website

Woddal: https://www.woddal.com/gogoanimelol

500px: https://500px.com/gogoanimelol