Стивен Спилберг никогаш повеќе не сака да работи со Џулија Робертс поради еден филм

Познатиот режисер Стивен Спилберг работеше со актерката Џулија Робертс на филмот „Кука“ од 1991 година, а потоа кружеа гласини за нивното распаѓање на филмскиот сет.

Спилберг го режираше филмот во кој починатиот актер Робин Вилијамс ја играше главната улога на Питер Банинг, средовечен адвокат кој се враќа во Neverland, каде што го чека Звончица (Џулија Робертс).

Имено, се шпекулираше дека актерката колегите ја нарекувале „Tinkerhell“ на сетот, а таа во едно интервју изјавила дека никогаш не слушнала за тој прекар, но признала дека се судрила со екипата на сетот, алудирајќи на Спилберг.

„Јас сум нормална личност. Мислам, ако седам во мојата приколка шест часа и не правам ништо, ќе прашам: „Што се случува?“

Спилберг, исто така, се осврна на расправијата во интервју за „60 Minutes“, признавајќи: „Не беше добро време јас и Џулија да работиме заедно“. Режисерот потоа бил запрашан дали некогаш повторно ќе работи со Робертс, на што тој одговорил: „Ова е прашање од 60 минути, нели?“.

Робертс размислуваше за неговото интервју во разговор за Variety Fair.

„Тој се двоумеше да одговори како да мора многу внимателно да ги избира зборовите кога ќе го прашаат за мене. Го погледнав и си помислив: Дали е тоа истиот човек со кој фрлав шлаг на снимањето? Дали е ова истиот човек кој рече дека едвај чека да дојде на нашиот сет секој ден? Претпоставувам дека понекогаш е премногу примамливо да се биде мнозинство“, рече таа, а потоа никогаш повеќе не соработуваа.

Scroll to Top