(ВИДЕО) Почина легендарниот генерал, од „Падот на црниот сокол“

By
Прочуениот актер, режисер, сценарист почина на 74 годишна возраст.Легендарниот актер, режисер и сценарист, Сем Шепард, почина на, а како што пренесуваат странските медиуми, неговиот живот згаснал во четвртокот во неговиот дом во Кентаки.

Претставник од неговото семејство, изјави дека смртта била предизвикана од компликации на аминотрофичната латерална склероза (ALS), болест со која актерот, се борел веќе некое време.

 

Да потсетиме, својата кариера, Сем ја започна во далечната 1963 година. За текстот за драмата „Buried Child“ сдоби во 1979 година Пилицерова награда.

Многумина се сеќаваат по улогата во филмот „The Right Stuff“, каде го играше пилото Чак Јегер.

Токму за таа улога беше номиниран и за наградата Оскар. Да потсетиме како Сем го глумеше Јегер.

 

Ќе ви се допадне