За да го посети својот татко, принцот Хари ќе мора да испрати формално барање до кралското семејство

Странските медиуми открија дека неодамнешната посета на Обединетото Кралство на принцот Хари завршила неславно, бидејќи кралското семејство, предводено од неговиот татко, кралот Чарлс Трети, му нанело уште еден, можеби најголемиот удар досега.

Имено, на почетокот на септември, принцот пристигна во Лондон, каде беше прославена првата годишнина од смртта на кралицата Елизабета Втора, неговата баба. Беше и на доделувањето на наградата на организацијата WellChild која им помага на семејствата со тешко болни деца, а со која долго време соработува. После тоа, тој отпатува во Германија, во Дизелдорф на спортските игри Invictus, кои ги основал во 2014 година.

Престојот во Лондон, како што сега открива US Daily, не поминал добро. За време на неговата посета во септември, принцот беше фотографиран како излегува од капелата Св. Тој брза кон замокот Виндзор, каде што е погребана кралицата. Беше видно тажен и сериозен, а изгледа не само поради баба му, туку и од други причини.

Бидејќи Фрогмор Хаус им беше одземен од Чарлс Трети, Сасексите немаат официјална резиденција во ОК и наводно принцот сакал да преноќи во Виндзор, но неговото барање било одбиено.

Според US Daily и The Telegraph, вработените во судот кои со задоволство ја раскажале непријатната приказна, тврдат дека на Хари му било кажано дека не е можно да се исполни неговото барање бидејќи ниту еден имот не е готов за толку кратко време. Исто така, кралот Чарлс го поканил својот син да му се придружи во замокот Балморал во Шкотска, каде што починала кралицата, но Хари одбил бидејќи бил многу зафатен со игрите „Инвиктус“. Очекувано, тој не се дружеше со својот брат, принцот Вилијам и неговото семејство, кои, сепак, тогаш не беа во Лондон, туку извршуваа кралски должности оддалечени 200 километри, во Борнмаут.

Приказната не застана тука, ако треба да им веруваме на сигурни извори кои по дифолт не се симпатизери на принцот. Имено, Хари доживеал дополнително понижување бидејќи откако ја одбил поканата и сместувањето на татко му, му било кажано дека во иднина не може да го посети татко му без претходна најава. Тешко дека би го посакал тоа, но по се изгледа луѓето од судот решиле да му зададат превентивен удар. Така, Хари бил информиран преку помошниците на кралот дека во иднина ќе мора да испрати формално барање кога ќе сака да разговара со својот татко.

Сепак, The Telegraph пишува дека не е многу јасно дали кралот ги знае сите детали од овој договор. Според доверливи извори на „Дејли бист“, кралот Чарлс никогаш не престанал да го сака својот син, но се повеќе е лут и чувствува се повеќе болка и непријатност поради постапките на Хари и клеветите на британската кралска куќа, особено на кралицата Камила.

Scroll to Top