Зак Позен, омилениот дизајнер на ѕвездите, ја затвора модната компанија

By

Омилениот дизајнер на холивудските ѕвезди Зак Позен ја затвора својата модна куќа. По 20 години работа со ѕвездите за црвениот тепих, со Мишел Обама и бројни модни ревии, Посен објави дека е на работ на банкрот. Тој објави дека мора да ги затвори своите брендови House of Z и Z Spoke, оти веќе нема можност да ги „одржува во живот“.

„Жал ми е за одлуката, но таа е најдобра во овој момент“, рекол Позен.

За своите креации тој освоил бројни модни награди, меѓу кои и онаа на Советот на модни дизајнери на Америка. Најпрепознатлив е по тоалетите со сирена крој. Тој беше член на жирито во реалното модно шоу Project Runway. Во кариерата често ја облекуваше Мишел Обама, а дизајнираше и за Кејти Холмс, Гвинет Палтроу, Наоми Кемпбел, Ријана, Сара Џесика Паркер, Ума Турман и многу други.

Позен во моментов е креативен директор на американскиот бренд Brooks Brothers.

Ќе ви се допадне