(Фото) Медицински персонал од Арапи и Евреи заедно испратија порака за прекин на војната и мир во Израел

By

Повеќедеценискиот конфелит меѓу Израелците и Палестинците, повторно ескалираше со протестите во Ерусалим, а потоа и гранитирањето на градот Тел Авив, од страна на исламското движење Хамас.

Многуте жртви во војната, ги натера лекарите и медицинскиот персонал од болницата Рамбам во Хаифи, заеднички да испратат порака за единство и солидарност. Лекари меѓу кои имаше и Арапи и Евреи, побараа да се врати мирот и да се прекине со војната.

„Да им се вратиме на мирните преговори и да се откажеме од екстремизмот“, порачаа тие.

Додека Евреите и Арапите се конфронтираат меѓусебе, а најмногу во во оваа, како и во сите други војни, со животи плаќаат недолжни цивили и деца. Ужасните сцени од разрушените објекти, гранитирањето и рушевините, беа заменети со уште поболни сцени од мртви и ранети деца.

Во конфликтите од понеделникот настрадаа околу 70 лица, вклучувајќи и деца кои не знаат што навистина се случува.

 

 

Ќе ви се допадне

AniWatch watch anime free: So I'm a Spider, So What? Episode 17

AnimeFreak anime stream: Re:ZERO -Starting Life in Another World- (https://animefreak.ws/m/aZo) Episode 25