(Фото) Путин им го честита Денот на мајките на сите жени во Русија

By

Рускиот претседател Владимир Путин, им го честиташе на сите жени во Русија, Денот на мајките. Овој празник во Русија се одбележува секоја година во последната недела од ноември.

„Зачувување и зголемување на населението, како и издржувањето на семејството е еден од главните приоритети за развој на Русија. Во Указот на претседателот на Русија, под број 204, од 7 мај 2018 година, прв и клучен од 9 цели за националниот развој е обезбедување на природниот раст на населението на земјата“, пишува во објавата на Кремљ.

Путин рече дека е исклучително значајна задачата поставена во Сојузното собрание на 20 февруари 2019 година. „За нашето друштво, семејство, раѓање деца, почитување на старите генерации, беа и останаа моќни морални рамки“.

На снимката се гледа и мајката на Путин, Мраија Иванова. Таткото на рускиот претседател, Владимир Спиридоновиќ Путин (1911-1999) и мајката Марија Иванова Шеломова (1911-1988) биле работници во фабрика.

Татко му добар де од 30 години од минатиот век, работел како подморничар во Балтичката флота, а Втората светска војна ја минал во тешки борби со германските окупатори на фронтот.

Мајка му работела во фабрика во Ленинград, а кога Владимир бил роден, таа станала домарка во зградата за да биде поблиску до него. Марија и Владимир пред Путин помладиот имале уште два сина, но, тие починале како деца.

 

 

 

Ќе ви се допадне

4 anime biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime.biz Attack on Titan Season 3 Part 2

animes online 4Anime Josee, the Tiger and the Fish

4 anime biz My Hero Academia Season 5

4Anime The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub) Episode 13

anime online The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub)