(Галерија) Генијална архитектура или тотална лудост: интересни градби во европските градови

By

Како што напредува технологијата, архитектите и градежниците стануваат сè покреативни како нивните дела би ги истакнале во урбаните простори. Некои можеби дури и претеруваат.

Еве 15 примери на најлудите градби.

1. Оваа куќа во Париз, Франција, изгледа како да се топи

2. Ова е хотел во Зандам, Холандија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Inntel Hotels (@inntelhotels)

3. Археолошки споменик во Португалија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @maria.abreulobo

4. Ова е Музејот на илузијата во Брајтон, Англија

5. Една од најпознатите чудни градби. Се наоѓа во Прага, Чешка, и е наречена „Зградата што танцува“

6. Оваа брановидна зграда е дел од шопинг-центарот во Сопот, Полска

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Polina (@polinna)

7. Коцкеста куќа во Ротердам, Холандија

8. Екстремно тенка станбена зграда во Лондон, Англија

9. Меморијален центар во Лос Анџелес

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @ggbaz1

10. Зграда во Тел Авив, Израел која изгледа како да ги содржи во себе сите геометриски облици.

11. Облакодер во Њујорк, кој изгледа како играта „Џенга“

12. Зграда во Батуми, Грузија, која изгледа како да има лице

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Edita Sėdaitytė (@editasedaityte)

13. Оваа знаменитост во Бирмингем, Англија, која е дел од шопинг-центар, изгледа како да е прекриена со фолија со меурчиња

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Meg (@_.mjdphotography)

14. Оваа зграда изгледа како да е рамна поради аголот од кој е сликана

Но, всушност е во триаголна форма.

15. Оваа куќа во Дрезден, Германија, свири музика кога врне благодарение на необичната комбинација на одводните цевки

Ќе ви се допадне

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

online anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

english anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

Attack on Titan Final Season (Dub)

Boruto: Naruto Next Generations

One-Punch Man