И Италија воведува ковид-пропусници во ресторани, стадиони, кина и во музеи

By

Италија е последната европска земја што воведува задолжителна ковид-пропусница, што ќе стапи во сила на 6 август. Со ова ќе им овозможи на сите над 12 години, кои примиле една доза вакцина, да имаат пристап во ресторани, кина, музеи, стадиони, сали за вежбање, базени. Засега ковид-пропусницата нема да биде потребна во јавен превоз, како и во авион. Ова беше и причина за несогласувања во владината коалиција. Ноќните клубови остануваат затворени.

Италија бележи ново ширење на коронавирусот, што му се припишува на делта-сојот. Повеќе од половина Италијанци се целосно вакцинирани. Премиерот Марио Драги ги осуди политичарите што ги повикуваат младите да одбијат да се вакцинираат.

„Тоа е повик луѓето да умрат“, изјави тој.

Ќе ви се допадне

Next War Chronicle Ehrgeiz (Dub) (https://aniwatch.pro/m/Lam7) Episode 2

TwistMoe: The World God Only Knows: Four Girls and an Idol (Dub) anime episode Full online free at https://twistmoe.net anime twist app

Watch anime online for free at GoGoAnime gogoanime bleach

ANIMEFLIX Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Hubpages: https://hubpages.com/@animeflixnl

Rohitab: http://www.rohitab.com/discuss/user/138636-gogoanimelol/