Катедралата „Нотр Дам“, која беше уништена во пожар, ќе се отвори за посетители во 2024 година

By

Катедралата Нотр Дам во Париз, која беше уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена за посетителите во 2024 година, откри француската министерка за култура Розелин Бачело. Таа соопшти дека биле собрани 833 милиони евра преку јавна акција, што се доволно средства за реконструкција на катедралата.

Катредралата, која веќе се реновира, ја посети францускиот претседател Емануел Макрон, кој пред две години побара Нотер Дам да се обнови во рок од пет години.

Пожарот во катедралата Нотр Дам избувна ноќта на 15 април 2019 година. Се урна едната од кулите и голем дел од покривот беше уништен, но пожарникарите успеаја да го зачуваат овој  средновековен објект, кој многумина го сметаат за ремек-дело на готската уметност.

Ќе ви се допадне

4Anime watch anime dub: Attack on Titan (Dub) Episode 25

WCOStream anime: Watch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 11