Кина претстави големо беспилотно летало за извидување и напади

By

CH-6 е голем дрон кој може да достигне големи брзини и висини, има голем домет и може да се користи за различни цели. Дронот има и голем капацитет за товар, пренесе Interesting Engineering.

Долг е 15 метри, размерот на крилата е 20,5 метри, а висок е 5 метри. Максималната брзина изнесува 800 км/час. Капацитетот за гориво изнесува 3.42 тони во конфигурација за извидување, односно 1,72 тони во конфигурација за извидување и напади.

Станува збор за едно од најнапредните беспилотни кинески летала кога се работи за можностите за носење електронска опрема за извидување.

Од 28 септември до 3 октомври во Кина ќе биде одржано големо меѓународно воздухопловно шоу на кое Кина ќе ги покаже новите воени авиони и летала, меѓу кои и овој голем дрон наменет за извидување и напади.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at TwistMoe anime sites

Watch anime online for free at AnimeHeaven dragon ball z anime heaven

Website https://animepahe.cc: Watch Initial D Legend 2 Racer animepahe Episode Full dubbed anime

Website https://animeflix.nl: Watch Reign: The Conqueror animeflix Episode 13 animeflix kamisama kiss

Pantip: https://pantip.com/profile/6524785#topics

Bibliocrunch: https://bibliocrunch.com/profile/gogoanimelol/