Меѓународен ден против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата

By

Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата. На овој ден во 1990 година Светската здравствена организација објави дека хомосексуалноста не е болест, нарушување или перверзија.

До денес голем број земји го одбележуваат овој ден со цел да се подигне свеста кај граѓаните во светот дека и лицата дел од ЛГБТ-заедницата треба да бидат заштитени и да имаат права.

Денес, 130 земји го одбележуваат овој ден, а тој и официјално е признат од повеќе меѓународни институции. По тој повод, во Македонија се одржа онлајн-дебата, на која се дискутира за состојбата на ЛГБТ-заедницата во државата и со какви проблеми се соочуваат тие.

 

Ќе ви се допадне

WCOStream wcostream close enough: Watch Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 13 (https://wcostream.cc/m/AARW/ep-13)

AnimeHeaven dubbed anime: Watch My Hero Academia 3 (Dub) Episode 1