Повеќе луѓе го следеа погребот на принцот Филип отколку венчавката на Меган и Хари

By

Погребот на принцот Филип, што се одржа на 17 април, го гледале повеќе луѓе отколку свадбата на Меган и Хари, пренесоа британските медиуми.

„Иако погребната церемонија се одржа во првиот викенд откако пабовите и рестораните почнаа да работат по строгиот локдаун, сепак 13,6 милиони гледачи се вклучија во живо да го гледаат погребот на војводата од Единбург. Тоа е половина милион повеќе гледачи од венчавката на војводата и војвотката од Сасекс, на која се вклучија 13,1 милиони луѓе“, пишуваат медиумите.

Целосното покривање на погребот се одвиваше на три ТВ-канали, „Би-би-си“ со 11 милиони гледачи, „Ај-ти-ви“ со 2,1 милиони, и 450.000 на „Скај“.

Сепак, ова не е најледаниот настап поврзан со кралското семејство. Погребот на Дијана, принцезата од Велс го следеле 31 милиони гледачи.

 

Ќе ви се допадне

4Anime anime sites: Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 17 (https://4anime.biz/m/Jok7/ep-17)

GoGoAnime my hero academia season 4 gogoanime: Watch My Hero Academia 2 Episode 19 (https://gogoanime.be/m/4DjN/ep-19)