Се затвора претпоследната видеотека во светот

By

Видеотеката на „Блокбастер видео“ во Мортли, Австралија, ќе се затвори на 31 март. Таа е претпоследната видеотека во светот. Со тоа „Блокбастер видео“ во Орегон ќе остане последна видеотека на светот.

dobivaj vesti na viber

„Блокбастер“ беше најголемиот синџир на видеотеки на светот, а во 2004 година имаше над 9 000 дуќани низ целиот свет, од кои 4.500 во САД. Во синџирот видеотеки работеа преку 84.000 луѓе. Компанијата прогласи банкрот уште во 2010 година, а до 2014 беа затворени сите продавници, со исклучок на оние што функционираа како локални бизниси.

Последната продавницата и натаму работи добро. Тука постојано доаѓаат локални муштерии, но и туристи од целиот свет само за да се фотографираат со видеотеката или да купат сувенири.

„Веќе порачавме маици и сувенири со натписот ‘Последниот Блокбастер на планетата’. Она што сѐ уште нѐ води е тврдоглавоста, едноставно не сакаме да се откажеме“, рекла за американските медиуми генералната менаџерка Сенди Хардинг.

Ќе ви се допадне

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch anime dub Death Note

watch anime online Demon Slayer: Entertainment District Arc

gogoanime in GoGoAnime Komi Can’t Communicate

GoGoAnime WONDER EGG PRIORITY

How NOT to Summon a Demon Lord Ω

tải go88