(Видео) Најмалите македонски танчери освоија злато на меѓународен танцов натпревар

By

Групата „Пчелички“, најмалите танчери од клубот „Брејк-а-лег“ освоија златна медала на Интернационалниот танцов натпревар Dance off, што викендов се одржува во спортскиот центар „Јане Сандански во Скопје. Тие играа на две песни, од Мајкл Џексон и од анимираниот филм „Фроузен“.

На меѓународниот натпревар се пријавени преку 3100 натпреварувачи од неколку земји, на различна возраст и во различни категории. Натпреварувачите играат во формации, групи, двојки и соло. Најдобрите од нив утревечер ќе се натпреваруваат на гала вечерта во МОБ, каде што ќе се одржат натпревари во класичен балет, модерен балет, џез денс и слично.

Претходно, во Скопје се одржа Европското првенство во Street Dance Show и светските купови во диско денс и хип-хоп, на кои настапија преку 1000 учесници од 22 земји.

Организатори на сите натпревари се танцовите клубови „Брејк а лег“ и „Ит-да-бит“. Овие два клуба во декември 2020 година ќе го организираат Светско првенство во латино шоу и синхро денс.

Најмалите македонски танчери освоија злато на меѓународен танцов натпревар

Групата „Пчелички“ од „Брејк а лег“ освои златна медала на меѓународниот танцов натпревар во Скопје

Posted by Reporter.mk on Сабота, 10 ноември 2018

 

Ќе ви се допадне

Website https://aniwatch.pro: Watch Skip Beat! aniwatch Episode 25 watch anime dub

Website https://twistmoe.net: Watch The Samurai twistmoe Episode Full anime to watch

4Anime: BLOOD-C anime episode 12 online free at https://4anime.biz persona 4 the animation crunchyroll

Watch Dubu Xiaoyao Episode 135

Gallery autodesk: https://gallery.autodesk.com/users/J23PNLTYDXMB?relProf=1

Gaiauniversity: https://gaiauniversity.org/members/animefreakws/profile/