(Видео) Се стопи најголемата санта мраз на планетата

By

Најголемата санта мраз, која во 2017 година се одвои од глечер во Антарктикот, целосно се истопи. Попозната како А68, ова беше најголемата санта мраз во светот и покриваше површина од 6.000 квадратни километри.

А68 од нејзиното одвојување па сè до денес остана статична и цело време се наоѓаше во истата околина во Антарктикот.

Причината за нејзиното топење се повисоките глобални температури предизвикани од загадувањето и климатските промени.

Ќе ви се допадне

KissAnime anime sites: Watch SK8 the Infinity Episode 8

AnimeDao tower of god animedao: My Hero Academia 2 (https://animedao.nl/m/xOby) Episode 25