(ВИДЕО) Живеела 12 години со маска на лицето: Кога ја тргнала открила нешто ужасно што и го направил мажот

Сандра се омажила за својот сопруг сонувајќи мирен семеен живот.

dobivaj vesti na viber

Наместо тоа, на 28 години и двемали деца станала жртва на страотно семејно насилство.

Поради ќотекот од мажот добила инфекција која почнала да и го нагризува лицето. Сандра 12 години поминала под маска тоа да го сокрие. Во болница и рекле, кога отишла на преглед по првиот крвнички ќотек, дека веројатно ќе умре во наредните три дена. Тоа не се случило, но останала унаказена и живеела со маска на лицето.

Сандра Крокет добила помош кога собрала сили да побегне од мажот.

„Децата ме знаеја само по гласот, лицето никогаш не ми го видоа“, вели Сандра и додава дека тие години биле пеколни. И тогаш ја направила најпаметната и најхрабрата работа која можела – побегнала од мажот со децата. И не само тоа ја тргнала маската. Децата биле во шок, но набрзо навикнале, и тогаш Сандра наишла на Дебра Алеси, жената која исто така побегнала од семејно злоставување и основа фондација која им помогнала на стотици жена ширум светот да добијат бесплатна реконструкција на лицето.

Се што жените кои добиле како помош од фондацијата требало да направат е и самите да им помогнат на други жени во неволја.

„Лицето и натаму ми е деформирано но илјада пати е подобро отколку што изгледаше. И да, давам се од себе за да помогнам не на една, туку на секоја која можам, вели пресреќната Сандра.

Scroll to Top