Чоколадни колачиња од 5 состојки, готови за 15 минути

By

 

Состојки:

  • 1 лажица путер од кикирики
  • 1 лажица кафен шеќер
  • 1 јајце
  • 1 лажица прашок за печиво
  • ½-1 лажица чоколадни капки

Изработка:

Во сад измешајте ги сите состојки, а потоа смесата поделете ја на 12 делови. Оваа количина на смеса е доволна за 12 колачиња, а најлесно количината за едно ќе ја направите со помош на лажица за сладолед.

Обликувајте ги колачињата и наредете ги на намачкан плех или на хартија за печење и печете ги 8-10 минути на 180 степени.

 

Ќе ви се допадне