Kолач од јаболка и кокос 

By

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

120 г кокос
120 г брашно
120 г шеќер
1 лажичка прашок за печиво
4 поголеми јаболка, околу 700 г
3 лажици масло

ПОСТАПКА:

Во еден сад ставете 120 г кокос, 120 г шеќер, 120 г брашно и 1 лажичка прашок за печиво. Убаво промешајте за да се изедначат состојките.

Потоа измијте ги добро јаболката, излупете ги и исчистете ги од семките, па изрендајте ги.

Огноотпорниот сад или калапот во кој ќе го печете колачот намастете го со 2 лажици масло. Потоа ставајте ред сува смеса, ред рендани јаболка и се така по ред додека имате состојки.

Одозгора испрскајте со една лажица масло. Колачот се пече во претходно загреана рерна на 180 степени околу 35 минути.

 

Ќе ви се допадне

Haikyuu!!: To the Top Episode 13 at website https://animeflix.nl animeflix reddit

Watch Fire Force (Dub) Episode 23 at Funimation funimation streaming