Колач со малини

By

Потребни состојки:

60мл јогурт
120гр шеќер во прав
1 ванилин шеќер
желатин
500мл слатка павлака
500 гр малини

Начин на подготовка:

Изматете ги јогуртот и шеќерот. Сварете го желатинот според упатството и додајте го во јогуртот. Со миксер изматете ја слатката павлака, додајте ја во претходно направениот фил со јогурт и добро измешајте. Во калап за торта наредете ги малините. Прелијте ги со филот и оставете го колачот во ладилник преку ноќ.

 

 

Ќе ви се допадне