Колач со суво овошје

By

Потребни состојки:

5-6 белки
1 шолја шеќер
Половина шолја брашно
1 шолја масло или стопен путер
Малку сечкани ореви
100 гр. сецкано суво овошје
Малку кора од портокал
150 гр. шеќер во прав

Начин на подготовка:

Изматете ги белките со шеќер. Додајте ги сите останати состојки и внимателно мешајте. Смесата треба да биде без грутки. Во правоаголнo тавче наросено со брашно ставете ја смесата. Печете на 170 степени, околу 15-20 минути. Откако ќе се излади, наросете со шеќер во прав.

Ќе ви се допадне