Колку долго може да се јадат велигденските јајца?

По Велигден на сите им остануваат многу вапсани јајца. Овие јајца по неколку дена мора да ги ставите во ладилникот. Иако ги чувате на студено, препорачливо е да ги изедете во рок од една недела. Тврдоварените јајца побргу се расипуваат од свежите бидејќи со варењето се измива заштитната мембрана и преку лушпата може да влезат бактерии.

dobivaj vesti na viber

Иако постои верување дека велигденските јајца стојат подолго, сепак не е препорачливо да ги чувате на отворено, а ако не ги изедете за 7-8 дена, подобро е да ги фрлите отколку да се затруете, предупредуваат експертите.

За разлика од варените, свежите јајца во фрижидер може да стојат четири-пет недели.

Scroll to Top