Крем колач со праски

By

Потребни состојки:

2 готови теста за торта
1 литар млеко
100 г шеќер
2  пудинга од ванила
2 лажици густин
200 г шеќер во прав
125 г маргарин
1 кесичка желатин
750 г праски

Начин на подготовка:

Во тенџере на оган ставете 800 мл млеко и 200 г шеќер. Прашокот за пудинг, густинот и преостанатиот шеќер измешајте ги со 200 мл млеко. Додадете ја смесата во зовриеното млеко во тенџерето на оган. Откако кремот ќе се згусне тргнете од оган и изладете. Маргаринот пенесто изматете го со шеќерот во прав. Додадете го изладениот крем и повторно изматете. Првата кора пандишпан ставете ја на послужавник и попрскајте ја со засладено млако млеко. Премачкајте со половина од кремот, наредете праските исечени на кришки и нанесете ја втората кора пандишпан. Попрскајте ја со млеко и премачкајте со преостанатиот крем. Наредете ги преостанатите  кришки праски. Желатинот подгответе го според упатството на кесичката, ставете го на колачот. Послужете го откако добро ќе се излади.

Ќе ви се допадне

KissAnime re zero kissanime: Re:ZERO -Starting Life in Another World- (https://kissanimeonline.com/m/7w7) Episode 25

AnimeHeaven watch anime dub: Watch High School DxD Episode 7 (https://animeheaven.pro/m/vpV/ep-7)