Лазања со хељдини кори и спанаќ

By

Состојки:

– 250 гр. хељдини кори за лазања

– 250 гр. спанаќ

– 1 л. млеко

– 100 гр путер

– 4 лажици брашно

– 1 лажичка сол

– 1 главица лук

– морско оревче

Подготовка:

Во поголемо тенџере ставете го путерот да се растопи. Додадете брашно и промешајте го со растопениот путер околу две минути, а потоа додадете го млекото. Продолжете со мешање уште пет минути сè додека смесата не се згусне. Додадете лук и морско оревче по вкус.

Потоа додадете спанаќ во смесата и промешајте ги да се соединат. Додадете сол по вкус. Загрејте ја рерната на 200 степени. Плехот во кој ќе ги печете лазањите премачкајте го со путер. Истурете слој од смесата врз дното и ставете врз неа кори од лазања. Потоа повторно измешајте и сè додека смесата и кората не се потрошат.

Печете ја лазањата 20 минути. Потоа извадете го плехот од рерната, лазањата исечете ја на коцки и сервирајте ја.

Ќе ви се допадне

AnimeBee: Aokana: Four Rhythm Across the Blue anime episode 12 online free at https://animebee.to english dubbed anime

AniWatch Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeFreak: Mobile Suit Gundam Thunderbolt: Bandit Flower anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreak my hero academia

IS: Infinite Stratos 2 - World Purge-hen Episode Full

Minecraftforum: https://www.minecraftforum.net/members/kissanimemx

Divephotoguide: http://www.divephotoguide.com/user/gogoanimebe