Пита со шунка

By

Направете пита на овој начин и уживајте во фантастичниот вкус!

СОСТОЈКИ:
3 јајца
200 мл јогурт
170 гр брашно
1/2 прашок за печиво
150 гр шунка
50 гр красавици
50 мл масло
рузмарин
мајчина душица
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Разматете јајца, додајте брашно со прашок за печиво, јогурт, масло и ситно сечкана шунка и краставички.

Исечкајте рузмарин и мајчина душица. Додајте малку сол.

Тестото добро изедначете го, а плехот обложете го со хартија за печење. Ставете ја смесата во плехот, израмнете и по желба посипете со семки.

Печете на 200 степени 45 минути.

Деталите за подготовка погледнете ги во видеото на „Бабина кујна“:

Ќе ви се допадне