Стар рецепт за туршија: Останува свежа до крајот на зимата

By

Рецепт за туршија

Состојки: 5 килограми зеленчук за туршија (краставички, пиперки, моркови, зелен домат, карфиол, ситен кромид)

5 литри вода,  1 литар оцет,  13 супени лажици шеќер , 5 супени лажици сол,  кесичка винобран,  зачини: бибер во зрно, мирудија, рен…

Приготвување: Добро измијте го зеленчукот, па исчистете го. Потоа, продупчете ги пиперките за да влезе вода во нив. Исчистете го морковот, кромидот и доматите. Потоа ставете го зеленчукот во буре и ставете вода во која сте додале оцет, сол, шеќер и винобран.

Сето тоа добро измешајте го, па притиснете го зеленчукот за да биде што подлабоко во водата. Зеленчукот можете да го додавате и постепено во водата, но може да додавате и вода (со оцет и зачини).

Чувајте го бурето на суво и ладно место, далеку од сонце.

Ќе ви се допадне

watch animes. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime online AnimeHeaven Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

Dragon Ball Z (Dub) Episode 291

AnimeHeaven Dragon Ball Z (Dub) Episode 289

english dubbed anime One-Punch Man

watch anime Your Name.