Запечени макарони со спанаќ

By

Потребно: 500 грама макарони. За прелив: 3 јајца, 1 мала кисела павлака. 200 гр урда, 250 гр спанаќ, 3 големи лажици масло1/2 мала лажичка сол, 1/2 мала лажичка лук во прав,  40 гр. рендан пармезан

dobivaj vesti na viber

1. Макароните сварете ги во вода, во која сте додале малку сол и масло според упатството на кесичката. Убаво исцедете ги.
2. Во друг сад на страна изматете ги јајцата, павлаката и 3 лажици масло. Зачинете со сол и лук во прав (внимавајте колку ви е солена урдата). Додајте ги во садот кратко обарениот спанаќ , исецкан на парчиња и урдата. Повторно изеднечете ја смесата.
3. Изберете соодветен сад за печење во рерна. Намрсете го со малку путер. Во него распоредете ги макароните. Врз нив прелијте ја смесата со јајца и павлака. Дел од смесата ќе пропадне низ нив, а дел ќе остане на површината. Одозгора наросете рендан пармезан. Печете во загреана рерна со уклучен вентилатор на 200 степени 15-тина минути.

Ќе ви се допадне

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

dubbed anime Black Clover (Dub)

anime sites Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

free anime AnimeDao JUJUTSU KAISEN

World's End Harem Episode 2

anime to watch AnimeDao Attack on Titan

tải go88