Добијте лице со беспрекорна кожа со само 2 состојки

На состојбата на нашата кожа влијаат многу фактори. Возраста, климата и стресот се само неколку од нив. За да ги спречите проблемите со кожата неопходно е да почнете да се грижите за неа од рана возраст. Ова не значи дека треба да давате многу пари за скапи креми. Можете да го трансформирате вашето лице со само 2 состојки што се наоѓаат во вашиот фрижидер.

1. Домати и сода бикарбона

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Употребете сочни и свежи домати. Оваа маска содржи многу витамини. Витаминот Б9 ги отстранува акните, витаминот А се справува со сувоста, витаминот К ја отстранува пигментацијата, витаминот Х и цинкот ги регенерираат клетките на кожата. Калиумот ја навлажнува, калциумот ја омекнува, а холинот ја подмладува кожата на лицето.

Начин на подготовка:
 • Исцедете еден домат.
 • Измешајте го со 2 лажици сода бикарбона.
 • Нанесете ја смесата на лицето и оставете да делува 10 минути.
 • Исплакнете со вода.

2. Авокадо и мед

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Авокадото содржи калиум, калциум, натриум, фосфор, бакар, железо, магнезиум, цинк и витамин Е. Во комбинација со мед, авокадото ја негува кожата и ја прави поеластична.

Начин на подготовка:
 • Направете пире од зрело авокадо.
 • Измешајте го со една лажица мед.
 • Нанесете ја маската на лицето и оставете да делува 15 минути.
 • Исплакнете со вода.

3. Брашно и сок од компир

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

За блескава кожа, измешајте брашно со сок од компир. Брашното ќе ја отстрани мртвата кожа, а сокот од компир ќе ги намали митесерите.

Начин на подготовка:
 • Измешајте сок од еден компир со 6 лажички брашно.
 • Нежно втријте ја смесата на кожата.
 • Оставете да делува 15 минути.
 • Исплакнете со вода.

4. Краставица и куркума

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Сите ги сакаат козметичките продукти со краставица. Таа ја навлажнува кожата и ги намалува порите. Куркумата е природен антисептик и универзален зачин за подмладување.

Начин на подготовка:
 • Сомелете една краставица.
 • Додајте 1 лажичка куркума.
 • Нанесете ја смесата на кожата и оставете да делува 10-15 минути.
 • Исплакнете со вода.

5. Сок од лимон и папаја

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Папајата е моќен антиоксиданс поради високото количество витамин А. Покрај тоа помага во отстранување на мртвите клетки и ја подмладува кожата. Сокот од лимон е одличен за темните дамки на кожата и за изедначување на тенот.

Начин на подготовка:
 • Измешајте 1 лажица пире од папаја со 4 капки сок од лимон.
 • Нанесете ја смесата на лицето и оставете да делува 10-15 минути.
 • Исплакнете со студена вода.

6. Зелен чај и алое вера

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Зелениот чај ја подмладува кожата, ги отстранува акните и го спречува стареењето. Алое верата е исто добра за акните и ги израмнува брчките на лицето.

Начин на подготовка:
 • Измешајте 1 лажичка зелен чај со 1 лажичка гел од алое вера.
 • Оставете да делува на кожата 30 минути.
 • Исплакнете со студена вода.

7. Кокосово масло и какао

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Маската со какао е одлична за зачувување на младоста на кожата поради витаминот Б5. Исто така тоа создава ефект на лифтинг. Во комбинација со кокосово масло, оваа маска ја храни и влажни кожата и ги отстранува мртвите клетки.

Начин на подготовка:
 • Измешајте 1 лажица какао во прав со 1 лажичка кокосово масло.
 • Оставете ја маската да делува на кожата 20 минути.
 • Исплакнете со топла вода или со чај од камилица.

8. Леб и млеко

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Во козметиката лебот се користи за лицето поради аминокиселините, Б витамините и ПП минералите. Маските со леб и млеко ги намалуваат брчките, ги отстрануваат митесерите, ги зајакнуваат капиларите на лицето и ги намалуваат воспаленијата.

Начин на подготовка:
 • Измешајте 1 лажица леб со 1 лажичка топло млеко.
 • Направете паста од смесата.
 • Нанесете ја маската на лицето и оставете да делува 15 минути.
 • Исплакнете со вода.

9. Банана и овес

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Оваа маска е одлична за сува и чувствителна кожа. Бананата содржи витамини А, Б и Ц и ја храни и навлажнува кожата. Овесот ги отстранува мртвите клетки.

Начин на подготовка:
 • Измешајте 1 лажица овес со 1 лажица пире од банана.
 • Нанесете на кожата и оставете да делува 20 минути.
 • Исплакнете со топла вода.

10. Активен јаглен и желатин

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Во желатинот има природен колаген кој лесно навлегува во кожата и ја прави еластична. Активниот јаглен ги суши и намалува порите и ја намалува појавата на акни и митесери.

Начин на подготовка:
 • Растопете 1 лажичка желатин во топла вода.
 • Додајте 1 таблета активен јаглен.
 • Нанесете ја маската и почекајте 15 минути.
 • Исплакнете со топла вода.

11. Белка од јајце и краставица

11 маски за лице за беспрекорна кожа со само 2 состојки

Оваа маска ќе направи вашата кожа да заблеска. Краставицата ќе ја исчисти кожата, а белката од јајце е одлична за мрсна кожа.

Начин на подготовка:
 • Измешајте половина краставица со една изматена белка од јајце
 • Нанесете ја смесата на лицето и почекајте 15 минути.
 • Исплакнете со вода.
Scroll to Top