Доктор Ана Глигиќ вели дека нема да има втор бран корона

By

Еден од најпознати доктори вирусолози на Балканот, Ана Глигиќ, вели дека нема да има втор бран корона. Таа додава дека никој не може да предвиди како ќе се однесува вирусот во следниот период.

„Нема да има втор бран. Ќе има само пикови. Ваквите вируси епидемиски се јавуваат на секои 4 до 7 години. Најпрво мора да згасне епидемијата Ковид-19 во циркулација, па дури потоа може да се појави втор бран, по неколку години. А, потоа повторно да се појави. Дали и тогаш ќе има епидемиски или пандемиски карактер, тоа не знаеме“, рекла Глишиќ во скорешно интервју за српските медиуми.

Ќе ви се допадне

GoGoAnime gogoanime25: The Quintessential Quintuplets 2 Episode 12

AnimeTV anime tv us: Boku no Hero Academia 5th Season Episode 3