Експертите сметаат дека одењето на студ е погодно за здравјето

By

Пешачењето е одлична форма на кардио-тренинг, но излегувањето надвор на снег и студ можеби не е привлечно, дури и за најпосветените љубители на фитнесот.

Сепак, да се прошета на отворено, без оглед на температурата, вреди да се потруди човек, се согласуваат експертите.

„Пешачењето е идеална опција во смисла на физичка активност. Не бара посебни вештини, секој знае како да оди“, вели д-р Седрик Брајант, претседател и главен научен службеник на Американскиот совет за вежбање.

Докажано е дека пешачењето го подобрува кардиоваскуларното здравје, го подобрува крвниот притисок и го контролира шеќерот во крвта, го зголемува метаболизмот, ги одржува тежината и подвижноста.

Наместо да пешачите исклучиво на рамен терен, размислете за планинарење за да ја направите прошетката попредизвикувачка.

„Има многу прекрасни придобивки од одењето – и во смисла на промена на пејзажот и сончевата светлина, како и свеж воздух“, вели Брајант.

Министерството за здравство и социјални услуги на САД препорачува возрасните да учествуваат во аеробни вежби со умерен интензитет од 150 до 300 минути неделно, што е, генерално, еквивалентно на брзо одење од најмалку 30 минути, пет дена во неделата.

Ова ќе ви помогне да ја задржите моментната тежина. Но, ако сте заинтересирани да изгубите тежина, експертите велат дека можеби ќе треба подолго и побрзо да пешачите.

Брајант препорачува дека пешачењето од 45 до 60 минути, дури и ако е поделено на два помали сегмента, ги зголемува шансите за слабеење.

Покрај придобивките за физичкото здравје, пешачењето нуди и важни придобивки за менталното здравје.

„Одењето надвор, престојувањето во природа и излегувањето од местото на живеење ви овозможува да се декомпресирате, да разберете што се случува и да се пренасочите“, вели д-р Марк А. Слабоу, ортопедски хирург за спортска медицина во Медицинскиот центар „Мерси“ во Балтимор.

„Според моето искуство, шетањето помага да стапите во контакт со вашите мисли, да разберете што е важно и да се опуштите“, вели тој.

Ќе ви се допадне

WCOStream wcostream dragon ball z: Watch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 9 (https://wcostream.cc/m/WXrr/ep-9)

AnimeTV animetv dragon ball super: Watch Kaguya-sama: Love is War Season 2 Episode 2 (https://animetv.cc/m/JYYO/ep-2)