Исчистете го панкреасот со народен лек

By

Панкреасот е орган на кој обично не му обрнуваме внимание додека не почувствуваме неподнослива болка. Но, многу е важно да се знае дека панкреасот е одговорен за отстранување на токсините од организмот.

Ако има преголема акумулација на токсини, панкреасот нема да може нормално да функционира. Затоа повредено е корисно да се очисти. Панкреасот е еден од „заборавените органи“, заедно со слезината и слепото црево.

Панкреасот ги извршува следните функции: Учествува во варењето, произведува хормони, го регулира шеќерот во крвта. Ако панкреасот не работи како што треба, во тој случај метаболизмот се пореметува.

Ако пореметената работа на панкреасот не се излечи на време, ваквата болка би можела да стане хронична.

Панкреатитис: Воспаление на панкреасот кое може да биде акутно или хронично. Панкреатитис обично се поврзува со нездравата храна, бременоста или стресот.

Рак на панкреасот: Исклучително е опасе по живот, ако се открие доцна. Но, ако се открие на време, постои голема шанса за оздравување.

Панкреас инсуфицијенција е состојба која настанува кога панкреасот не може да произведе дигестивни ензими или инсулин во доволна количина. Ова обично се поврзува со нездрава хана, нерамнотежна исхрана, стрес и недостаток на физичка активност.

Ова се симптомите дека панкреасот работи неправилно:

Болка во стомакот, повраќање, температура, безпричинско губење на тежината, зголемена глукоза во организмот. Билките кои помагаат да се исчисти панкреасот од токсини.

Како лек, но и додаток во исхраната, за поздрав панкреас се предалага да се користи:

Глуварче

Коренот на глуварчето стимулира производство на жолчката и благотворно делува на здравјето на црниот дроб и жолчното ќесе. Ја олеснува работата на панкреасот. Препорачливата доза зависи од староста и тежината на лицето која ја конзумира.

Бел лук

Белиот лук ја стимулира циркулацијата на крвта, спречува инфекции, ги уништува паразитите, ја регулира глукозата во крвта, ја подобрува функцијата на панкреасот, ги лечи раните.

Секое утро на празен желудник изедете по едно парче бел лук и исчистете го телото од токсини.

Цимет

Често се користи за подготовка на десерти. Овој зачин го подобрува варењето на храната и здравјето на панкреасот. Циметот исто така е користен при лечење на дијабетис, затоа што го намалува нивото на глукоза во крвта.

Ехинацеа

Оваа билка е позната по тоа што го подобрува имунитетот и го стимулира производството на жолчката, а подеднакво добра е за здравјето на панкреасот и слезината. Но, не се препорачува кај лицата кои патат од дијабетис тип 2, затоа што смета во производството на инсулин.

Подгответе чај: 1 лажичка eginacee (15 грама); 1 чаша топла вода (250 милилитри). Овој напитој совршено го чисти вашето тело од токсини и го подобрува варењето.

Здравјето на панкреасот можете да го сочувате ако се воздржите од премногу жешка и зачинета храна. Го намалите шеќерот и рафинираното брашно, пиете помалку алкохол и кафе и не се прејадувате. Вклучете ја горката и кисела храна. Таа ќе го стимулира излачувањето на желудночниот сок. Јадете повеќе свежо овошје и зеленчук. Вежбајте редовно. Престанете да се грижите и почнете да се сакате себе си.

 

 

 

 

Ќе ви се допадне