Комбинација од мед и цимет лек за речиси сите видови болести

Помага кај многу болести
Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува речиси сите болести.
Медот во комбинација со цимет станува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели на нашето здравје.
Еве за што сè е добра оваа мешавина:

Заболувања на срцето
Направете паста од мед и цимет. Мачкајте ја на фелка леб наместо мармалад и редовно јадете ја за појадок.Може и само од смесата, без леб. Ова одлично ќе го намали нивото на холестерол во артериите и ќе спречи инфаркт.

Артритис
Две лажици мед и една лажица цимет додајте во чаша со топла вода. Пијте наутро и навечер. Кога се консумира редовно може да помогне како лек против рак, па дури и да излекува хроничен артритис.

Инфекција на жолчката
Измешајте две поголеми лажици цимет и една лажица мед во чаша со млака вода. Пијте секој ден. Тоа ќе ги уништи микробите во жолчката.

Холестерол
Измешајте две поголеми лажици мед и три лажици цимет во голема чаша со чај. Ако го испието ова, нивото на холестерол ќе се намали за 10 проценти за само два часа.

Настинка
Ако имате настинка, земете една лажица мед со 1/4 лажица цимет. Тоа земајте го три дена по ред. Тоа ќе ги реши настинката, хроничното кашлање и затворените синуси.

Болки во стомакот
Медот во комбинација со цимет ќе елиминира болки во стомакот. Со редовно земање можете да искорените чир на желудникот.

Имунолошки систем
Редовното земање мед и цимет во прав го јакне имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси.

Грип
Шпанските лекари откриле дека медот содржи природни состојки кои ги убиваат вирусите и штитат од грип.

Губење тежина
Варете една лажица вода со мед и цимет во прав и пијте секое утро на празен стомак, половина час пред појадок. Кога редовно се консумира помага при губењето килограми.

Здив
Секое утро устата измијте ја со топла вода, измешајте една лажица мед и цимет, изедете. Тоа помогнува да се одржи свежиот здив во текот на цел ден.