Медицинска диета: Ослабете до 15 килограми за 15 дена

By

Кардиологот Херман Тарновер тврди дека измислил диета со која може да ослабете 2 до 15 килограми за две недели. Оваа диета, која во моментов е една од најпопуларните во светот дава резултати ако се придржувате до правилата – да ги јадете намирниците по точно даден распоред и во количини што се пропишани.

Ден 1

Појадок

1 портокал
4 крекери
1 шолја кафе или чај (без шеќер)

Ручек

1 портокал
1 варено јајце
½ шолја јогурт

Вечера

2 домати
2 варени јајца
1 краставица
1 зелена салата

Ден 2

Појадок

1 портокал
4 крекери
1 шолја кафе или чај без шеќер

Ручек

1 портокал
1 варено јајце
½ шолја јогурт

Вечера

1 плескавица (125 гр. мелено месо)
1 портокал
1 домат
4 крекери
1 шолја кафе или чај без шеќер

Ден 3

Појадок

1 портокал
4 крекери
1 шолја кафе или чај без шеќер

Ручек

1 портокал
1 варено јајце
½ шолја јогурт
1 зелена салата или 2 краставици
1 шолја кафе или чај без шеќер

Вечера

1 плескавица (125 гр. мелено јунешко месо)
1 портокал
4 крекери
1 шолја кафе или чај без шеќер

Ден 4

Појадок

1 портокал
4 крекери
1 шолја кафе или чај без шеќер

Ручeк

125 гр. немacно сирење
1 домат
4 крекери

Вечера

1 плескавица (125 гр. мелено јунешко месо)
4 крекери
2 домати
1 јаболко

Ден 5

Појадок

1 портокал
4 крекери
1 шолја кафе или чај без шеќер

Ручек

200 гр. готвена риба или пилешко
4 крекери
1 домат

Вечера

500 гр. готвен зеленчук
1 варено јајце
1 домат

Ќе ви се допадне