Младите против коронавирусот ќе се вакцинираат дури во 2022 година, експертите од СЗО кажаа кои ќе имаат предност

By

Младите лица ќе се вакцинираат против коронавирусот дури во 2022 година, вели главната научничка на Светската здравствена организација Сумја Сваминатан. Таа вели дека брзата и масовна вакцинација против Ковид-19 е малку веројатна.

Сумја вели дека мнозинството е согласно дека првин треба да бидат вкацинирани здравствените работници, но и кај нив треба да биде одредено кој е во најголем ризик, а потоа по ред да се вакцинираат постарите лица.

„Младите здрави лица ќе мора да почекаат дури до 2022 година“, изјавила Сваминатан.

Таа предупреди дека иако бројот на смртни случаи од коронавирус на глобално ниво е намален, забележан е раст на бројот на заболени сместени на одделенијата за интензивна нега.

„Зголемената смртност секогаш заостанува во однос на порастот на бројот на случаи на инфекција и тоа за неколку недели“, објаснила Сваминатан.

Ќе ви се допадне

AnimeDao death note animedao: That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 12

GoGoAnime hunter x hunter gogoanime: Watch Kaguya-sama: Love is War Season 2 Episode 3 (https://gogoanime.be/m/oooO/ep-3)