Напиток од лимон и чиа ги намалува масните наслаги

By

Пијалакот од чиа и лимон се прави едноставно, а ги отстранува наталожените масти во пределот на стомакот. За негова подготовка се потребни 1 лажичка чиа семе, 1 лажичка мед, сок од еден лимон и една и пол чаша вода.

Подготовка:

Чиа семето се става во водата и оставете да отстои еден час во чашата за да се натопи и да набабри. Потоа се додава сок од лимон и мед, па состојките се мешаат заедно. Ако смесата е премногу густа, напитокот можете да се направи и во блендер.

Напитокот се пие најмалку седум дена за да се забележат првите резултати.

 

Ќе ви се допадне