Напиток што го зајакнува имунитетот и ја подобрува крвната слика

By

Многу е важно да го зајакнете организмот во овој период од годината. Доколку сакате да го зајакнете имунитетот, но и да ја поправите крвната слика, овој напиток е одлично решение. Лесно се прави, а ќе го закрепне целото тело и ќе ја врати енергијата.

За подготовка ви се потребни следните состојки:

  • варено цвекло
  • зелено јаболко
  • морков
  • лимон
  • ѓумбир

Подготовка: Состојките се ставаат во блендер или соковник и добро се мешаат, по што пијалокот е спремен.

Овој сок содржи антиоксиданти кои имаат противвоспалително дејство, а вистинска бомба која поволно делува на имунитетот. Се бори против симптомите на настинка и грип.

Благодарение на цвеклото, овој напиток е богат со железо, па се им се препорачува на оние кои имаат анемија или реуматичен артритис.

Со една чаша од овој сок ќе внесете калиум, витамин А, витамин Ц, потоа Б6 и Б9, како и други здрави состојки кои го зајакнуваат имунитетот.

 

Ќе ви се допадне

Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen (Dub) (https://animeplanet.cc/m/NERY) Episode Preview at AnimePlanet anime planet me

Fairy Tail (Dub) Episode 175 at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll is it free