Навечер јадете полесни оброци, препорака од експертите

By

Експертите препорачуваат навечер да се јадат полесни оброци. Ако утрата треба да ги започнувате со силни оброци кои ќе ви обезбедат доволни енергија за целиот ден, вечерите треба да бидат резервирани за нешто полесни јадења.

Многумина во процесот на слабеењето прават големи грешки прескокнувајќи ја вечерата. Тоа не е добро. Нутриционистите никако не советуваат да заминете на спиење со празен стомак.

Кога ќе заспиете гладни, големи се шансите да се разбудите уште погладни и да го почнете појадокотсо многу повеќе калории од тоа што е потребно.

Вака би требало да ви изгледа една вообичаена вечера:

Овој оброк се подготвува за 5 минути, а сигурно ќе ја поттикне работата на вашиот метаболизам, потрошувачката на калории и ќе влијае во процесот на вашето слабеење.

Состојки:
1 цело јајце, 3 белки, свежа пиперка, 1 лажичка босилек, 1 лажичка мајчина душичка и малку сол. Оброкот може да го подготвите како кога правите омлет. Овој оброк содржи доволно количина витамини и протеини и брзо ќе ве засити.

Во него има 200 калории и, поради уделот на протеините, доволно ќе влијае и на тонусот на мускулите. По желба, можете да изедете и едно парче тост.

Ќе ви се допадне