Победете ја настинката со домашен лек за имунитет

By

Во текот на зимските денови едноличната исхрана најмногу ја ослабува способноста на организмот да се избори со болестите. Затоа во овој период е важно редовно да се јадат овошје и зеленчук, особено она што е богато со витамин Ц и цинк. Цинкот го намалува времетраењето на настинката, а го има во јагнешкото и свинското месо, во семките и во оревите, во житните здна и во морските плодови.

dobivaj vesti na viber

Самите можете да си направите хранлив лек со кој лесно ќе ја победите настинката.

Потребни ви се:

100 гр суво грозје
150 гр ореви
100 гр бадеми
сок и кора од 2 лимона
100 гр суви кајсии
100 гр суви сливи
250-300 гр мед

Сомелете ги сувото грозје, оревите, бадемите и лимоновата кора, додајте го сокот од лимон, измешајте и ставете ги измелените суви сливи и кајсии. Измешајте и додадете мед. Ставете ја смесата во тегла и оставете ја да стои на темно место еден-два дена, па потоа преместете ја во фрижидер.

За деца постари од 3 години се препорачува по една лажичка два пати дневно, а возрасните една до две лажички, три пати дневно.

Ќе ви се допадне

ani watch. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

free anime online BANANA FISH

aniwatcher app AniWatch Hunter x Hunter (2011)

The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 21

anime online AniWatch Naruto: Shippuden (Dub)

animes online AniWatch SK8 the Infinity

tải go88