Руски лекари објавија кои витмани и колкава доза треба како заштита од Ковид- 19

By

Лекарите низ светот, а меѓу нив и руски лекари, дошле до заклучок дека телото може успешно да му се спротивстави на коронавирусот ако ги има овие витамини.

Витамин Ц – двапати дневно. Во тешки случаи (кај болничко лекување), витамин Ц се дава интравенозно.

Витамин Д3 секој ден. Без доволно количество на овој елемент во трагови, имунолошкиот систем не може да функционира нормално.

Мелатонин – ноќе околу 0,3 мг до 2 мг. Докажано е дека пациентите заразени со ковид-19 добиваат образец на спиење и затоа дефинитивно треба да им се препише мелатонин. Тој е важен за правилно функционирање на целиот организам; Без добар сон, нема ни добар одмор.

Цинк – дневно од 75 до 100 мг, со текот на времето дозирањето може да се намали на околу 50 мг. Околу 25 отсто од популацијата страда од недостаток на цинк во организмот, што е честа последица на неисхранетост или долготрајна употреба на одредени лекови. Цинк им е повеќе потребен на оние што имаат дијабетес, бидејќи во тој случај елементот во трагови брзо се излачува преку урината.

Магнезиум – во некои случаи се дава интравенозно.

Ќе ви се допадне

AnimeKisa: Skull-face Bookseller Honda-san anime episode 12 online free at https://animekisa.in anime

Shokupan Mimi (https://animeflv.uk/m/VkN9) Episode 16

Animepahe: Ao-chan Can't Study! (Dub) anime episode 12 online free at https://animepahe.cc english dubbed anime

TwistMoe: Lipton #watashitolipton anime episode 3 online free at https://twistmoe.net anime stream

Doyoubuzz: https://www.doyoubuzz.com/kiss-anime

Misterpoll: https://www.misterpoll.com/users/1585120