Шкотска е прва земја во која средствата за менструална хигиена ќе бидат бесплатни

By

Шкотска стана првата земја во светот во која сите жени бесплатно ќе добиваат средства за менструална хигиена откако пратениците го усвоија законот за производи за менструација без провизија. Локалните власти сега ќе имаат законска обврска да им ги обезбедат овие производи бесплатно за сите што имаат потреба од нив.

Законот е резултат на четиригодишната кампања на пратеничката Моника Ленон од редовите на Лабуристичката партија.

„Ова е практичен и напреден закон кој стана уште позначаен во пандемијата на коронавирусот. Менструацијата не запира во пандемија и унапредувањето на пристапот до средствата за менструална хигиена никогаш не било поважно“, изјави Ленон за медиумите.

Истражување спроведено меѓу млади Шкотланѓанки покажа дека една четвртина од нив имаат проблем да дојдат до средствата за менструална хигиена.

Ќе ви се допадне

Watch The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods (Dub) Episode 23 at website https://kissanimeonline.com. See more kissanime site

Attack on Titan: Since That Day (https://animefreak.ws/m/7pNw) Episode Full at website https://animefreak.ws animefreaks official website