Совети од нутриционист: 5 производи што даваат најмногу енергија

By

Луѓето што страдаат од замор и поспаност често посегнуваат по кафе наутро како инстант-решение. Сепак, треба да се има предвид дека ова не е единствената опција.

Постојат многу причини за недостаток на енергија, но често се јавува поради нездрав начин на живеење. Претерувањето никогаш не е паметно, особено ако зборуваме за слатки, закуски, пица, колачи, преработена храна и сосови. Премногу зачинети јадења не се корисни, што доведува до физички и ментален замор. Од друга страна, едноставните шеќери доведуваат до осцилации на нивото на шеќерот во крвта и ненадејни промени во расположението.

Нутриционистите советуваат за повеќе енергија утринското кафе да се замени со овие 5 производи. Само така ќе откриеме која храна е само плус во секојдневното функционирање.

Банана

Ова овошје е одличен избор на закуска пред или по тренинг бидејќи е богато со шеќери кои бргу се распаѓаат и не треба да заборавиме на магнезиумот и калиумот, кои ги хранат и мускулите и мозокот и ефикасно се справуваат со заморот.

Спанаќ

Оваа храна е богата со минерали, кои се исто така важни за работата на нервниот систем. Железото го издвојуваме како одличен сојузник во одржувањето на физичката и менталната сила. Се предлага да се додаде малку сок од лимон за време на подготовката поради витаминот Ц. Витамините од групата Б веќе се во неговиот состав, што е одлично за метаболизмот и виталноста.

Јајца

Во случај да не сте знаеле, јајцата содржат триптофан и тирозин, што значи дека нивното внесување го регулира лачењето на серотонинот, односно допаминот. На тој начин стануваме поживи и помотивирани. Исто така, има и селен, благодарение на што е полесно да се надминат летаргијата и заморот.

Темно чоколадо

Најдобро е да го јадете она што содржи повеќе од 70 % какао бидејќи ги зголемува расположението и нивото на енергија. Темното чоколадо исто така содржи кофеин и теобромин, алкалоиди што само го зголемуваат овој ефект.

Лосос

Познато е дека оваа риба е извор на есенцијални масни киселини, како омега-3, кои го регулираат нивото на серотонин. Витаминот Д го поддржува производството на мелатонин, кој ни помага да спиеме подобро и на тој начин да бидеме одморени.

Ќе ви се допадне

4Anime persona 4 the animation funimation: Watch A Silent Voice Episode Full

AniWatch dubbed anime: Boku no Hero Academia 5th Season Episode 3