Уникатно решение за максимална грижа за проблемите со простатата

By

Решение на честите ноќни мокрења.

Зошто да користите Простамакс? Затоа што е природно решение за честите проблеми со простатата кои ги имаат 80% од мажите во светот. Овој уникатен производ е комплетно базиран на природни состојки кои се познати по нивните бенефити врз организмот. Содржи 320mg екстракт од Сао палмето екстракт (Serenoa repens), 240mg екстракт од коприва и екстракт од ситноцветна врбовица, како и 100μg селен (Selenium). Сао Палмето и копривата се природни состојки кои имаат својство да го блокираат ензимот одговорен за трансформација на слободниот тестостерон во токсичен дихидротестостерон. Со тоа фитостеролитите екстрахирани од Сао Палмето се спротивставуваат на воспалителните процеси, проширувањето на простатата, како и мускулните грчеви. Имаат својство да ги ублажуваат симптомите на тешкотии при мокрењето и често мокрење, како и отежнато мокрење. Ситноцветната врбовица ја намалува потребата за често мокрење навечер преку поддршка на квалитетот на генитоуринарниот систем. Таа помага во одржувањето на здравјето на мочниот меур и на простатата. На крајот, здравствените бенефити од селенот се добропознати, а бројни студии укажуваат на тоа дека тој има позитивен ефект врз нормалната сперматогенеза и влијае на потентноста кај мажите.

Оваа неповторлива комбинација го прави Простамакс ексклузивен производ сега достапен и кај нас, во сите подоброснабдени аптеки. Тој помага во нормалното функционирање на простатата, jа намалува потребата за често ноќно мокрење, а и придонесува за нормална сперматогенеза и сексуална функција кај мажите.
Значењето на зборот простата доаѓа од грчкиот збор за „заштитник“. Ова ја опишува нејзината физиолошка функција – да го штити физичкото и менталното здравје на мажите. И покрај нејзината незначителна големина, таа врши многу важни функции во машкото тело – го контролира излачувањето на урината од мочниот меур и произведува секрет кој е дел од спермата. Благодарение на оваа секреција, сперматозоидите преживуваат и се движат кон овариумите и јајниците. Нерамнотежата во функциите на простатата може да предизвика проблеми со уринирање и сексуално нарушување. Модерниот начин на живот, брзото темпо и неквалитетната исхрана носат проблеми со здравјето на простатата, а Светската здравствена организација тврди дека околу 80% од мажите страдаат од проширување на простатата по одредена возраст. Промените во хормоните во машкото тело, посебно дихидротестостеронот, кој станува многу поактивен од тестостеронот може да доведе до бенигна хиперплазија на простатата (BPH)м но и до промена на нивото на хормон пролактин во машкиот организам. Особено со текот на годините, простатата кај мажите се зголемува и создава непријатност што може да се изрази со чести ноќни уринирања и непријатна болка, која може да биде основ за некои малигни заболувања. Останати симптоми кои се појавуваат при хипертрофија на простатата се слабиот млаз при мокрење, слабата или никаква контрола на мочниот меур и честа итност на ноќно мокрење. Овие состојби се зачестени, и според одредени студии се појавуваат кај 40% од мажите на возраст од 40-50 години и кај 90% од мажите од 80-90 години. СО користењето на Простамакс, повторно вратете ја сопствената сила и енергија и заборавете на секојдневните проблеми и тегоби со простатата. Оваа природна и уникатна формулација ќе ви помогне да се чувствувате повторно млади и подвижни, без потреба од честа посета на тоалетот.

Ќе ви се допадне